Anmälan till hobbyläger 5-9.6.2017

SOMMARLÄGER i GYMNASTIK den 5-9 juni 2017

HGK ordnar ett sommarläger i gymnastik för pojkar och flickor födda 2010 och tidigare. Lägret hålls i Gloriahallen den 5-9 juni 2017. Lägret är riktat till klubbens alla gymnaster förutom de flickor som är i brons-, silver-, guld- och diamantgruppen och pojkar som är i grupperna minitalang, pretävlarna och tävlarna. Även barn som inte varit med i klubbens verksamhet tidigare är välkomna. Lägret är från måndag till fredag kl. 10-15.

På basen av nivå och ålder kan lägret se litet olika ut för grupperna. Förutom träning på de olika gymnastikredskapen kan vi även prova på andra grenar inom- och utomhus samt om krafterna tryter ha litet lugnare aktivitet mellan mellanmålet och eftermiddagens pass.

Lägrets pris är 100€ när man anmäler sig senast den 30.4.2017.

Lägrets pris är 125€ vid anmälning mellan tiden 1.5 och 31.5.2017.

Vid annullering av deltagande mellan tiden 1.5-15.5 uppbärs 30% av lägeravgiften, 16.5-31.5.2016 uppbärs 50% av lägeravgiften. Efter det betalar man fullt pris om man inte har läkarintyg.

Dagarna kommer att se ut på det sättet att vi först har ett gymnastikpass, sedan håller vi en paus då vi äter medhavd matsäck och tar det lugnt.  Efter pausen har vi ett gymnastik-/idrottspass till. I lägerpriset ingår träningen, men inte mellanmål, så alla bör ta med sig något att äta. Det finns kylskåp och mikrougn. Alla deltagare är olycksfallsförsäkrade. Med på lägret ryms ca 25 barn. Dock bör vi se till att det blir lämpligt stora grupper enligt nivå & ålder eftersom målgruppens erfarenhet av gymnastik är varierande. Vi vill att alla skall ha ett trevligt och givande läger och att träningen är anpassad efter nivå och ålder.

Vi påpekar ännu att gymnastikpassen leds av klubbens tränare, d.v.s. lägret går inte ut på att barnen har fritid i salen mellan kl. 10 och 15.

Anmälningar senast den 31.5 (dock begränsat antal med platser!) via formuläret som ni hittar längst ner på denna sida. Bekräftelse på att anmälan mottagits och att det finns plats skickas manuellt som svar.

Vid frågor kontakta klubbens verksamhetsledare Micaela Holmberg på 050 362 4163 eller juniorer@hgk.fi.

LÄGRET ÄR FULLT
Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/medlemmar/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.