Juniorinfo november 2019/ Julavslutning 15.12.2019 i Tölö Sporthall

Hej alla gymnaster och föräldrar!

Höstterminen håller på att lida mot sitt slut, så här kommer lite information om slutet av höstterminen och början av vårterminen. Kom även ihåg att info sätts ut på klubbens hemsida www.hgk.fi

Terminsavslutningen ordnas enligt tradition vartannat år som juluppvisning och vartannat år HGK- mästerskap. P.g.a. platsbrist i Gloriahallen har vi de senaste åren haft flera avslutningar, på olika dagar under en och samma vecka. I år vill vi testa på att ha en gemensam avslutning för klubbens alla gymnaster. I Gloriahallen ryms vi tyvärr inte, så juluppvisningen går av stapeln i Tölö Sporthall (Paavo Nurmis gränd 1 C, B-hallen, basketplanen) söndagen den 15 december kl. 16.30-ca 18. Gymnasterna skall vara på plats kl. 16.10. Föräldrar/syskon är välkomna att se på juluppvisningen från kl. 16.30. Eftersom vi kommer att vara ett stort gäng gymnaster önskar vi att alla tar med sig max 2 åskådare/barn för att se till att alla får en sittplats. Fritt inträde till juluppvisningen.

Uppvisningen är till för klubbens alla gymnaster och varje grupp deltar i ett program. Gruppens tränare informerar sina egna gymnaster om vilket program gruppen deltar i, och övar program eller övningar i programmet med gymnasterna under gruppens normala träningar. Anmäl er till den egna tränaren senast 1.12. kl. 12.00

Den egentliga terminen slutar i och med juluppvisningen, gymnasterna i tävlingsgrupperna får information av den egna tränaren om eventuell träning under jullovet.

Vårterminen inleds vecka 2, fr.o.m. den 7 januari. Grupperna fortsätter som under hösten om ingenting annat meddelas.

Om vårdnadshavaren inte meddelar att barnet slutat, utgår vi ifrån att gymnasterna fortsätter.

God väntan på julen och hoppas att vi ses igen i januari!

Vid frågor vänligen kontakta den egna tränaren eller chefstränare Cecilia Andler på cecilia.andler@hgk.fi
Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/medlemmar/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.