HGK ordnar HÖSTLOVSLÄGER för klubbens gymnaster torsdagen den 15 oktober och fredagen den 16 oktober 2020 i Gloriahallen kl. 10-15.

Höstlovslägret är främst riktat till klubbens hobbygymnaster, både pojkar och flickor födda 2008-2013, men gymnaster från alla grupper får delta. Man anmäler sig till höstlovslägret genom att fylla i formuläret nedan. I anmälningsformuläret kan du kryssa i att gymnasten deltar ena dagen eller båda dagarna. Tack vare understöd av Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne har vi möjlighet att sänka lägeravgiften för samtliga deltagare till 5€ för en dag eller 10€ för båda dagarna.

Träningsgrupperna kommer att vara åldersindelade. Vår målsättning är lägren skall vara roliga, givande och att gymnasterna får röra på sig på ett mångsidigt sätt på de olika redskapen. Gymnastikpassen planeras och leds av klubbens tränare. Vi har ett träningspass på förmiddagen kl. 10.00- ca 12.00, sedan går vi till klubbrummet ”Gropen” och äter egen medhavd lunch, och på eftermiddagen har vi ett träningspass till ca 13.00-15.00.

Kom ihåg att ta med en egen vattenflaska och egen medhavd mat för lunchpausen.

Vi vill ännu påminna alla lägerdeltagare om våra corona-åtgärder;

  • Gymnaster eller tränare med minsta lilla förkylningssymptom får inte delta på lägret
  • Vi betonar vikten av god handhygien
  • Träningsgrupperna bildas inför lägret och är de samma under hela lägret och de olika grupperna tränar skilt från varandra
  • Tränaren hjälper och passar gymnaster i rörelser endast vid behov, i övrigt undviker vi fysisk kontakt
  • Lunchpauserna på Gropen trappas så att de olika träningsgrupperna äter & vistas på Gropen lite olika tider för att undvika trängsel
  • Föräldrar med barn upp till åk2 kan hämta barnen till och från 5e våningen, äldre barn kan mötas vid ingången vid gatan
  • Gymnasterna bör ha med egen träningsutrustning. Till träningsutrustningen för hobbygymnaster hör jumppakläder & vattenflaska.
  • Vi önskar att de som varit på resa utomlands inte deltar i verksamheten på två veckor efter hemkomsten

Anmälningar via formuläret nedan. Begränsat antal platser. Ett automatiskt svar kommer att skickas till den e-post adress ni anger nedan och vi bekräftar inom ett par dagar manuellt om ni fått plats på lägret
Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/medlemmar/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.