Helsingfors Gymnastikklubb anställer TRÄNARE FÖR POJKGYMNASTER inom MAG upp till 30 timmar/vecka, 1.8.2023-31.5.2024, med möjlighet till förlängning.

Helsingfors Gymnastikklubb (HGK) palkkaa MIESTEN TELINEVOIMISTELUVALMENTAJAN (MTV), työaika max 30 tuntia/viikko, 1.8.2023-31.5.2024, työsuhdetta on mahdollista jatkaa. (Suomeksi alempana.)

Helsingfors Gymnastikklubb (HGK) in Helsinki is hiring a  COACH FOR BOYS’ GYMNASTS (MAG), up to 30 hours/week, 1.8.2023-31.5.2024, with the possibility for extension. (In English furher down.)

Vi anställer Dig som är en meriterad och erfaren tränare inom redskapsgymnastik / artistisk gymnastik (MAG) för pojkar eller Dig med bakgrund inom redskapsgymnastik och ett stort intresse för att utvecklas som tränare. För oss är ett uppmuntrande sätt, samarbetsförmåga och ambition viktiga hörnstenar. Du bör ha en vilja, förståelse och ett intresse att arbeta med barn och ungdomar.

Arbetsuppgifterna består i första hand av att träna tävlingsgymnaster (5-17år) i manlig artistisk gymnastik, för tillfället klass Stara-klass 2, i framtiden förhoppningsvis i högre klasser. Vi anställer en tränare med erfarenhet och kompetens, men även en tränare med mindre kunskap och erfarenhet intresserar. För oss är det viktigt att du har ett stort intresse av att själv utvecklas som tränare och utveckla vår verksamhet. Det finns möjlighet till förlängning av arbetsförhållande efter maj 2024 och även flexibilitet gällande mängd arbetstimmar / vecka. Arbetstiderna är främst på eftermiddagar, kvällar och ev. veckoslut. Arbetsmängden kan anpassas enligt livssituation, minst två dagar/vecka bör du kunna binda dig 3-4 timmar per gång.

Arbetsuppgifterna består i huvudsak av att
– fungera som tränare för pojkar inom MAG
– planera, utveckla och ansvara för pojkgymnastiken inom klubben
– sköta administrativa uppgifter relaterade till verksamheten

Ansökningstiden går ut den 5.5.2023. Arbetsplatsen tillträds 1.8.2023, prövotid 4 månader, kontraktet är tidsbundet. Som arbetsgivare kräver vi uppvisande av brottsregisterutdrag innan arbetsförhållandet kan inledas då anställd ska jobba med barn och unga.

Om Du är intresserad av jobbet som tränare hos oss, kontakta oss gärna och skicka din ansökan jämte löneanspråk till kansliet@hgk.fi eller Helsingfors Gymnastikklubb, Lilla Robertsgatan 12-14 B, 00120 Helsingfors senast den 5 maj  2023. Kontakta gärna klubbens verksamhetsledare med låg tröskel: Micaela Holmberg,  kansliet@hgk.fi / +358 (0)50 362 4163.

Helsingfors Gymnastikklubb (HGK) är Finlands äldsta gymnastikförening, grundad 1875. Klubbens värderingar är Hälsa, glädje, kamratskap. Välmående som ett brett begrepp är viktigt för oss för alla inom vår verksamhet, oberoende av nivå, ålder eller roll. Klubben har ca 400 juniorgymnaster inom redskapsgymnastik/artistisk gymnastik  och TeamGym och därtill 350 vuxna medlemmar vars motionsform är olika typer av motionsgymnastik och redskapsgymnastik. Klubbens egen gymnastiksal är Gloriahallen på Lilla Robertsgatan i centrala Helsingfors. Klubben har tre heltidsanställda (verksamhetsledare, chefstränare, tränare) och ca 35 timanställda tränare och ledare. Klubben är en god och flexibel arbetsgivare och har en väl fungerande styrelse och många frivilliga. Klubben har därtill en stabil ekonomi.

Helsingfors Gymnastikklubb (HGK) Helsingissä palkkaa MIESTEN TELINEVOIMISTELUVALMENTAJAN (MTV), työaika max 30 tuntia/viikko, 1.8.2023-31.5.2024, työsuhdetta on mahdollista jatkaa.

Palkkaamme Sinut joka olet ansioitunut ja kokenut valmentaja miesten telinevoimistelussa (MTV) tai Sinut jolla on telinevoimistelutaustaa ja suuri halu kehittyä valmentajana.

Työtehtäviisi kuuluu pääasiassa kilpavoimistelioiden (5-17 vuotta) valmentaminen miesten telinevoimistelussa luokissa Stara-Kilpa 2 luokka, tulevaisuudessa toivottavasti korkeammissakin luokissa. Työsuhteen jatkaminen toukokuun 2024 jälkeen on mahdollista ja tarjoamme myös joustavuutta määrästä työtunteja/viikko. Työaika painottuu iltapäiviin, iltoihin ja mahdollisesti viikonloppuihin.

Hakuaika umpeutuu 5.5.2023. Työsuhde alkaa 1.8.2023, koeaika 4 kuukautta, työsopimus on määräaikainen. Työnantajana vaadimme rikosrekisteriotteen ennen työsuhteen alkamista sillä työntekijä työskentelee lasten ja nuorten kanssa.

Jos Sinä kiinnostuit työtehtävästä, olethan yhteydessä ja lähetä hakemuksesi ja palkkatoive osoitteeseen kansliet@hgk.fi viimeistään 5. toukokuuta 2023. Ota yhteyttä matalalla kynnyksellä seuran toiminnanjohtajaan, Micaela Holmberg 050 362 4163.

Helsingfors Gymnastikklubb (HGK) in Helsinki, Finland, is hiring a  COACH FOR BOYS’ GYMNASTS (MAG), up to 30 hours/week, 1.8.2023-31.5.2024, with the possibility for extension.

We are hiring an experienced coach in artistic gymnastics for boys (MAG) or a person with a background in AG with a desire to learn and develop as a coach.  

Your work mainly include coaching competitive gymnasts (5-17 years) in men´s gymnastics, at the moment at level Stara-Kilpa 2, hopefully at higher levels in the future. Working hours are mainly in the afternoons, evenings and possibly weekends. We offer flexibility regarding the working hours/week.

The employment starts August 1, 2023, the trial period is 4 month and the employment contract is 1.8.2023-31.5.2024, there is a possibility for extension of the contract after May 2024. Because the coach is working with kids and young people we require a criminal record extract for working with children before starting the employment.  

If you are interested in the job, please get in touch and send your application and salary requirement to kansliet@hgk.fi by May 5, 2023 at the latest. Please contact the executive director of the club, Micaela Holmberg, +358 (0) 503624163 / kansliet@hgk.fi for further details.
Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/medlemmar/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.