Klubbens 150-års historik samt Tabula gratulatoria

År 2025 har det gått 150 år sedan Helsingfors Gymnastikklubb grundades och verksamheten inleddes. För att uppmärksamma detta jubileum kommer klubben att ge ut en ny historik. Författare är FD Aapo Roselius. Det finns nu en möjlighet för klubbens medlemmar och HGK-vänner att stöda utgivningen av verket och få sitt namn i historikens Tabula gratulatoria.

Vi ber om ett understöd på 150 euro för privatpersoner och 300 euro för företag.

Klubbens styrelse hoppas att den nuvarande generationen genom att stöda utgivningen av historiken bekräftar den tacksamhet vi alla känner för det värdefulla arbete tidigare generationer har utfört under 150 år. 

Alla som donerar får ett exemplar av historiken, som beräknas utkomma i början av år 2025.

Inbetalning

Inbetalningar kan göras på HGK:s konto i Nordea: FI23 1819 3000 0017 38. Skriv ”Historik” i meddelandefältet och ange också det namn som ska stå i gratulationsförteckningen (inte smeknamn eller pseudonymer), samt för personer som inte är klubbmedlemmar en e-postadress. Om den nätbank som används inte godkänner specialtecken, t.ex. @, kan man ersätta det tecknet med at.
Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/medlemmar/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.