Redskapsgymnastik Flickor och Pojkar

Redskapsgymnastik Flickor och Pojkar

Redskapsgymnastik för pojkar 2019-2020

Mininybbar med vuxen

Gloriahallen, söndag 17.10-18.00, fr.o.m. 1.9
Ledare: Dora Sarpaneva
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2015
(Gruppen är full)

Pojkar Nyb 1

Gloriahallen, onsdag 17.00-18.00, fr.o.m. 28.8
Ledare: Tony Ahlgren
Nivå: Nybörjare, pojkar födda 2013-2014
(Gruppen är full)

Pojkar födda 2014

Gloriahallen, måndag 17.30-18.30, fr.o.m. 19.8
Ledare: Wilhelm Lassenius
Nivå: Hobby, pojkar födda 2014

Sportkvarnen, Kvarnbäcken 2013-2014

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, torsdag kl.17.30-18.20
Ledare: Micaela Holmberg
Nivå: BARN födda 2013-2014, nybörjare & hobby

Eftermiddagsgruppen A

Gloriahallen, torsdag 14.00-15.00, fr.o.m. 29.8
Ledare: Andreas Hägg
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2010-2007=åk 3-6

Eftermiddagsgruppen B

Gloriahallen, torsdag 15.00-16.00, fr.o.m. 29.8
Ledare: Andreas Hägg
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2010-2007=åk 3-

Spännhopp

Gloriahallen, söndag 18.00-19.00
Ledare: Thomas Hellstén
Nivå: Pojkar, hobby 2012-2013

Armpressarna

Gloriahallen, torsdag 18.30-19.30
Ledare: Felix Keil
Nivå: Pojkar, hobby 2012-2013

Vinkelsittarna

Gloriahallen, måndag 17.00-18.00
Ledare: Tony Ahlgren
Nivå: Pojkar, hobby 2011-2013

Kullerbyttorna

Gloriahallen, onsdag 18.00-19.00
Ledare: Tony Ahlgren
Nivå: Pojkar, hobby 2008-2011

Kippen

Gloriahallen, måndag 18.30-20.00
Ledare: Tony Ahlgren
Nivå: Pojkar, hobby 2010-2011

Tsumppi

Gloriahallen, onsdag 19.00-20.30
Ledare: Tony Ahlgren
Nivå: Hobby, tonåringar

Volt

Gloriahallen torsdag 16.00-18.30 & lördag 11.00-13.00
Ledare: Dora Sarpaneva, Felix Keil
Nivå: Pojkar tävling

Dubbelvolt

Gloriahallen måndag 17.30-20.30 & torsdag 17.00-20.00
Sportkvarnen söndag 17.00-19.30, extra träning på onsdag
Ledare: Wilhelm Lassenius, Cecilia Andler, Tony Ahlgren
Nivå: Pojkar tävling

Redskapsgymnastik för flickor 2019-2020

Mininybbar med vuxen

Gloriahallen, söndag 17.10-18.00, fr.o.m. 1.9
Ledare: Dora Sarpaneva
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2015
(Gruppen är full)

Flickor Nyb 1

Gloriahallen, söndag 16.00-17.00, fr.o.m. 1.9
Ledare: Dora Sarpaneva och Luna Bremer
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2013-2014
(Gruppen är full)

Flickor Nyb 2

Gloriahallen, söndag 17.00-18.00, fr.o.m. 1.9
Ledare: Luna Bremer
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2011-2012
(Gruppen är full)

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, 2013-2014

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, torsdag ca 17.30-18.20, fr.o.m. 29.8
Ledare: Micaela Holmberg
Nivå: BARN födda 2013-2014, nybörjare & hobby

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, 2011-2013

portkvarnen, Kvarnbäcken, torsdag 18.20-19.10, fr.o.m. 29.8
Ledare: Micaela Holmberg
Nivå: BARN födda 2011-2013, nybörjare & hobby

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, 2010-2011

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, torsdag 17.30-18.45, fr.o.m. 22.8
Ledare: Saga Rosenström
Nivå: födda 2010-2011, hobby

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, 2009 och äldre

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, torsdag 18.45-20, fr.o.m. 22.8
Ledare: Saga Rosenström
Nivå: flickor födda 2009 och äldre, hobby

Eftermiddagsgruppen A

Gloriahallen, torsdag 14.00-15.00, fr.o.m. 29.8
Ledare: Andreas Hägg
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2010-2007=åk 3-6

Eftermiddagsgruppen B

Gloriahallen, torsdag 15.00-16.00, fr.o.m. 29.8
Ledare: Andreas Hägg
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2010-2007=åk 3-6

X-hopp

Gloriahallen, söndag 18.00-19.00, fr.o.m. 25.8
Ledare: Mona Rosenberg
Nivå: Hobby 2014

Ljushopp

Gloriahallen, måndag 17.30-18.30, fr.o.m. 19.8
Ledare: Dora Sarpaneva
Nivå: Hobby 2012-2013

Fölhopp

Gloriahallen, tisdag 16.30-17.30, fr.o.m. 20.8
Ledare: Julia Grönblom
Nivå: Hobby 2011-2013

Spagathopp

Gloriahallen, måndag 17.00-18.30, fr.o.m. 19.8
Ledare: Charlotte Alholm
Nivå: Hobby 2012-2013

Saxhopp

Gloriahallen, måndag 18.30-20, fr.o.m. 19.8
Ledare: Charlotte Alholm
Nivå: Hobby 2011

Hjulning

Gloriahallen, onsdag 17.30-19.00 fr.o.m. 21.8
Ledare: Cecilia Andler
Nivå: Hobby 2010-2011

Rondat

Gloriahallen, torsdag 15.30-17, fr.o.m. 22.8
Ledare: Cecilia Andler
Nivå: Hobby 2008-2010

Piruett

Gloriahallen, Måndag 18-20
Ledare:  Milla Holm
Nivå: Hobby 2007-2008

Flicki

Gloriahallen, måndag 16.30-18.30 & onsdag 18.15-20.30, extra träning på torsdag
Ledare:  Mollie Manelius, Jessica Portin
Nivå: Hobby 2002-2005

Hobbytävling 3

Gloriahallen måndag 18.30-20.00 & torsdag 18.00-20.00
Ledare: Dora Sarpaneva, Sonja Fredriksson
Nivå: Hobbytävling 2009-2010

Hobbytävling 2

Gloriahallen onsdag 16.00-18.15 & fredag 16.00-18.30, extra träning på torsdag
Ledare: Mollie Manelius, Linnea Kalk, Jessica Portin
Nivå: Hobbytävling 2005-2007

Hobbytävling 1

Gloriahallen, måndag 18.15-20.30 & fredag 17.00-19.30, extra träning på torsdag
Ledare: Mollie Manelius, Linnea Kalk, Jessica Portin
Nivå: Hobbytävling 2004-2007

Smaragd

Gloriahallen måndag 15.30-17.30 & torsdag 18-19.45
Ledare: Dora Sarpaneva, Ida Lemström
Nivå: Pretävling 2012-2013

Safir

Gloriahallen onsdag 17.30-19.30 & söndag 14.00-16.00
Ledare: Dora Sarpaneva, Luna Bremer
Nivå: Pretävling/tävling 2011-2012

Brons

Tölö sporthall måndag 17-19.30
Gloriahallen onsdag 14.30-17.30 & fredag 15-17.30
Ledare: Cecilia Andler, Sofia Hanttu
Nivå: Tävling 2009-2012

Silver

Gloriahallen måndag 17.00-20.00, onsdag 17.00-20.00, torsdag 17.00-20.00, söndag 11.00-14.00
Ledare:  Liv Telivuo
Nivå: Tävling 2007-2009

Guld

Gloriahallen måndag 16.30-20.00, onsdag 14.30-18.00, torsdag 15.30-19.00, lördag 11.00-14.00
Sportkvarnen söndag 12.30-16.30
Ledare: Ida Lemström, Liv Telivuo, Dora Sarpaneva
Nivå: Tävling 2007-2008

Diamant

Tölö sporthall måndag 17.30-20.30
Gloriahallen fredag 16.30-20.00
Sportkvarnen söndag 15-18.30
Ledare: Cecilia Andler
Nivå: Tävling 2001-2006




Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Allmän administration/Gloriahallen/seniorer/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 044 022 0194

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

kansliet@hgk.fi

juniorer@hgk.fi

Kontakta Oss