Redskapsgymnastik Flickor och Pojkar
Redskapsgymnastik för pojkar 2023-2024
Mininybbar med vuxen
Taitoliikuntakeskus, söndag 16.25-17.15, fr.o.m. 27.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2019
Pojkar Nyb 1
Taitoliikuntakeskus, söndag 17.2-18.20, fr.o.m. 27.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Nybörjare, pojkar födda 2017-2018
Sportkvarnen, Kvarnbäcken
Sportkvarnen, Kvarnbäcken, söndag kl. 16.30-17.30 / 16.30-20.00
Tränare: Saga Rosenström-Ziackova, Konrad Witick
Nivå: Nybörjare/hobby födda 2016-2008 (olika grupper). Nybörjarna i åldern 2018-2016 kommer preliminärt att ha sitt pass på söndag kl. 16.30-17.30, barn födda 2015 och tidigare har pass mellan kl. 16.30 och 20.
Eftermiddagsgrupp måndag
Tölö Sport, måndag 14.30-15.30, fr.o.m. 21.8
Tränare: Noora Paajanen & Sandra Moilanen
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2014-2011=åk 3-6
Överslag
Taitoliikuntakeskus, söndag 15.15-16.15 fr.o.m. 27.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Hobby, pojkar födda 2017
Kullerbyttorna
Tyska Skolan, torsdag 17.10-18.10, fr.o.m. 24.8
Tränare: Noora Paajanen
Nivå: Hobby, pojkar födda 2015-2016
Handstående
Tyska Skolan, Torsdag 18.25-19.45, fr.o.m. 24.8
Tränare: Noora Paajanen
Nivå: Hobby, pojkar födda 2014-2016
Kippen
Tölö Sporthall, Onsdag 19.30-21.00, fr.o.m. 23.8
Tränare: Tony Ahlgren
Nivå: Hobby, pojkar födda 2009-2010
Skruv
Taitoliikuntakeskus, söndag 18.30-19.55, fr.o.m. 24.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Hobby, flickor & pojkar främst 2009-2011
Tävling Volt
Tisdagar 17.30-20.15 i Sportkvarnen
Onsdagar 17.25-19.30 i Tölö Sporthall
Söndagar 17.30-20.00 i Sportkvarnen
Tränare: Thomas Hellstén & Pinja Hyttinen
Nivå: Tävling, pojkar Stara- Klass 1
Tävling Dubbelvolt
Måndagar 18.00-20.30 i Sportkvarnen
Söndagar 17.30-20.00 i Sportkvarnen
Tränare: Thomas Hellstén, Tony Ahlgren, Konrad Witick
Nivå: Tävling Klass 2-3
Redskapsgymnastik för flickor 2023-2024
Mininybbar med vuxen
Taitoliikuntakeskus, söndag 16.25-17.15, fr.o.m. 27.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2019
Flickor Nyb 1
Taitoliikuntakeskus, söndag 16.10-17.10, fr.o.m. 27.8
Tränare: Julia Heikkilä
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2017-2018
Flickor Nyb 2
Taitoliikuntakeskus, söndag 15.05-16.05, fr.o.m. 27.8
Tränare: Julia Heikkilä
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2015-2016
Sportkvarnen, Kvarnbäcken
Sportkvarnen, Kvarnbäcken, söndag kl. 16.30-17.30 / 16.30-20.00
Tränare: Saga Rosenström-Ziackova, Konrad Witick
Nivå: Nybörjare/hobby födda 2016-2008 (i olika grupper). Nybörjarna i åldern 2018-2016 kommer preliminärt att ha sitt pass på söndag kl. 16.30-17.30, barn födda 2015 och tidigare har pass mellan kl. 16.30 och 20.
Eftermiddagsgrupp måndag
Tölö Sporthall, måndag 14.30-15.30, fr.o.m. 21.8
Tränare: Noora Paajanen & Sandra Moilanen
Nivå: Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2014-2011=åk 3-6
Spännhopp
Taitoliikuntakeskus, söndag 15.00-16.00, fr.o.m. 27.8
Tränare: Julia Grönblom
Nivå: Flickor födda 2018
Fölhopp
Tyska skolan, Torsdag 17.10-18.25, fr.o.m 24.8
Tränare: Mirjam Wadenström
Nivå: Hobby, flickor födda 2016-2017
Saxhopp
Tyska skolan, Torsdag 18.30-19.45, fr.o.m 24.8
Tränare: Mirjam Wadenström
Nivå: Hobby, flickor födda 2016-2017
Spagathopp
Taitoliikuntakeskus, söndag 17.10-18.20, fr.o.m. 27.8
Tränare: Naomi Laszlo
Nivå: Hobby, flickor födda 2016-2017
Fjäril
Taitoliikuntakeskus, söndag 16.15-17.35, fr.o.m. 27.8
Tränare: Julia Grönblom, Hilda Portin
Nivå: Hobby, flickor födda 2014-2015
Sving
Taitoliikuntakeskus, söndag 17.40-19, fr.o.m. 27.8
Tränare: Julia Grönblom, Hilda Portin
Nivå: Hobby, flickor födda 2014-2015
Kringslag
Tölö Sporthall, onsdag 18.45-20.05, fr.o.m. 23.8
Tränare: Elsa Heikkilä
Nivå: Hobby, flickor födda 2014-2015
Hjulning
Tölö Sporthall, onsdag 17.25-18.45, fr.o.m. 23.8
Tränare: Elsa Heikkilä
Nivå: Hobby, flickor födda 2012-2013
Rondat
Taitoliikuntakeskus, söndag 17.15-18.30, fr.o.m. 24.8
Tränare: Julia Heikkilä
Nivå: Hobby, flickor födda 2012-2013
Skruv
Taitoliikuntakeskus, söndag 18.30-19.55, fr.o.m. 24.8
Tränare: Pinja Hyttinen
Nivå: Hobby, flickor & pojkar främst 2009-2011
Jättekast
Tölö Sporthall, onsdag 19.00-20.30
Tränare: Cecilia Andler
Nivå: Hobby, flickor 2002-2006
Hobbytävling Gul
Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2014-2017
Tränare: Noora Paajanen, Sandra Moilanen, Erica Petrell, Hilda Portin
Träningstider
Måndagar 15.30-17.00 i Tölö Sporthall
Onsdagar 17.25-19.05 i Tölö Sporthall
Hobbytävling Blå
Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2011-2013
Tränare: Nicole Karlberg, Erica Petrell, Armida Wanström, Elsa Heikkilä
Träningstider:
Söndagar 18.00-20.00 i Tölö Sporthall
Tisdagar 18.00-20.00 i Urheahallen
Hobbytävling Röd
Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2005-2012
Tränare: Pinja Hyttinen
Träningstider:
Tisdagar 18.00-20.30 i Urheahallen
Torsdagar 18.00-20.00 i Purohallen
Hybridtävling TeamGym/Redskapsgymnastik
Nivå: Hybridtävlingsgrupp TeamGym och redskapsgymnastik, flickor födda 2012-2015
Tränare: Helmiina Laitinen
Träningstider:
Måndagar 14.30-16.30 i Tölö Sporthall
Torsdagar 16.00-18.00 i Purohallen
Tävling Brons
Nivå: Pretävling, flickor födda 2015-2017
Tränare: Cecilia Andler & Pinja Hyttinen
Träningstider:
Måndagar 17.00-18.30 i Tölö Sporthall
Onsdagar 17.25-19.00 i Tölö Sporthall
Tävling Silver
Nivå: Tävling, flickor födda 2014-2016 (klass B)
Tränare: Cecilia Andler & Mirjam Wadenström
Träningstider:
Måndagar 14.30-17.00 i Tölö Sporthall
Torsdagar 16.00-18.15 i Purohallen
Söndagar 17.30-20.00 i Tölö Sporthall
Tävling Guld
Nivå: Tävling, flickor födda 2011-2013 (klass C)
Tränare: Pinja Hyttinen, Luna Bremer
Träningstider:
Måndagar 15.00-17.30 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17.00-20.00 i Urheahallen
Torsdagar 16.00-18.45 i Purohallen
Tävling Smaragd
Nivå: Tävling, klass D (flickor 2010-2013)
Tränare: Liv Telivuo & Cecilia Andler
Träningstider:
Måndagar 16.30-19.30 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17.00-20.00 i Urheahallen
Torsdagar 17.00-20.00 i Purohallen
Söndagar 17.00-20.00 i Tölö Sporthall
Tävling Diamant
Nivå: Tävling klass E-G, (flickor 2007-2011)
Tränare: Cecilia Andler & Liv Telivuo
Träningstider:
Måndagar 16.50-20.00 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17.00-20.30 i Urheahallen
Torsdagar 17.00-20.00 i Purohallen
Söndagar 17.00-20.00 i Tölö Sporthall