Redskapsgymnastik Flickor och Pojkar

Redskapsgymnastik Flickor och Pojkar

Redskapsgymnastik för pojkar 2022-2023

Mininybbar med vuxen

Gloriahallen, söndag 17.40-18.30, fr.o.m. 28.8
Tränare: Mona Rosenberg
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2018

Pojkar Nyb 1

Gloriahallen, söndag 15.15-16.15, fr.o.m. 28.8
Tränare: Noora Paajanen
Nivå: Nybörjare, pojkar födda 2017

Pojkar Nyb 2

Gloriahallen, söndag 16.25-17.25, fr.o.m. 28.8
Tränare: Noora Paajanen
Nivå: Nybörjare, pojkar födda 2015-2017

Sportkvarnen, Kvarnbäcken

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, söndag mellan kl. 16 och 20, den exakta tiden slås fast i mitten av augusti, fr.o.m. 4.9
Tränare: Nea Nyman och Saga Rosenström
Nivå: Nybörjare/hobby födda 2016-2008 (olika grupper)

Eftermiddagsgrupper

Gloriahallen, måndag och torsdag, preliminärt kl. 14.30-15.30, fr.o.m. 22.8
Tränare: Nicole Karlberg / Sofia Hanttu
Nivå:
Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2013-2010=åk 3-6

Överslag

Gloriahallen, torsdag 18.15-19.15, fr.o.m. 18.8
Tränare: Noora Paajanen
Nivå: Hobby, pojkar födda 2015-2016

Handstående

Gloriahallen, onsdag 18-19.30, fr.o.m. 17.8
Tränare: Dora Sarpaneva-Andler 
Nivå: Hobby, pojkar födda 2014-2016

Vinkelsittarna

Gloriahallen, onsdag 17.30-18.45, fr.o.m. 17.8
Tränare: Tony Ahlgren
Nivå: Hobby, pojkar födda 2012-2014 

Kippen

Gloriahallen, måndag 18.35-20.05, fr.o.m. 15.8
Tränare: Tony Ahlgren
Nivå: Hobby, pojkar födda 2009-2011

Kullerbyttorna

Gloriahallen, onsdag 18.50-20.15, fr.o.m. 17.8
Tränare: Tony Ahlgren
Nivå: Hobby, pojkar födda 2009-2011

Tävling Halvvolt

Måndagar 16.30-18.00 i Tölö Sporthall
Onsdagar 16.30-18.00 i Gloriahallen
Tränare: Dora Sarpaneva-Andler
Nivå: Pretävling, pojkar födda 2014-2016

Tävling Dubbelvolt

Måndagar 17.30-20.15 i Gloriahallen
Onsdagar 17.30-20.00 i Sportkvarnen
Söndagar 17.30-20.00 i Sportkvarnen
Tränare: Dora Sarpaneva-Andler, Thomas Hellstén & Tony Ahlgren
Nivå: klass 1-3

Redskapsgymnastik för flickor 2022-2023

Mininybbar med vuxen

Gloriahallen, söndag 17.40-18.30, fr.o.m. 28.8
Tränare: Mona Rosenberg
Nivå: Nybörjare, flickor&pojkar födda 2018

Flickor Nyb 1

Gloriahallen, söndag 16.05-17.05, fr.o.m. 28.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2016-2017

Flickor Nyb 2

Gloriahallen, söndag 15.00-16.00, fr.o.m. 28.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2014-2015

Sportkvarnen, Kvarnbäcken

Sportkvarnen, Kvarnbäcken, söndag mellan kl. 16 och 20, den exakta tiden slås fast i mitten av augusti, fr.o.m. 4.9
Tränare: Nea Nyman och Saga Rosenström
Nivå: Nybörjare/hobby födda 2016-2008 (olika grupper)

Eftermiddagsgrupper

Gloriahallen, måndag och torsdag, preliminärt kl. 14.30-15.30, fr.o.m. 22.8
Tränare: Nicole Karlberg / Sofia Hanttu
Nivå:
Nybörjare/hobby, flickor&pojkar, målgrupp främst 2013-2010=åk 3-6

Spännhopp

Gloriahallen, söndag 17.15-18.15, fr.o.m. 21.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Nybörjare, flickor födda 2017

Fölhopp

Gloriahallen, söndag 16.10-17.20, fr.o.m. 21.8
Tränare: Mirjam Wadenström
Nivå: Hobby, flickor födda 2016

Saxhopp

Gloriahallen, tisdag 17.00-18.00, fr.o.m. 16.8
Tränare: Nea Nyman
Nivå: Hobby, flickor födda 2015-2016

Galopphopp

Gloriahallen, onsdag 16.50-18.10, fr.o.m. 17.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Hobby, flickor födda 2015-2016

Ljushopp

Gloriahallen, måndag 17.00-18.15, fr.o.m. 15.8
Tränare: Erica Petrell 
Nivå: Hobby, flickor födda 2015

Fjäril

Gloriahallen, onsdag 18.15-19.45, fr.o.m. 17.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Hobby, flickor födda 2014

Kringslag

Gloriahallen, söndag 18.30-19.45, fr.o.m. 21.8
Tränare: Mona Rosenberg
Nivå: Hobby, flickor födda 2013-2014

Spagat

Gloriahallen, måndag 16.50-18.20, fr.o.m. 15.8
Tränare: Alexandra Sandström
Nivå: Hobby, flickor födda 2012-2013

Hjulning

Gloriahallen, tisdag 18.05-19.30, fr.o.m. 16.8
Tränare: Nea Nyman
Nivå: Hobby, flickor födda 2012-2013

Bryggfällning

Gloriahallen, onsdag 17.45-19.15, fr.o.m. 17.8
Tränare: Sofia Hanttu
Nivå: Hobby, flickor födda 2012-2013

Rondat

Gloriahallen, måndag 18.20-19.50, fr.o.m. 15.8
Tränare: Erica Petrell 
Nivå: Hobby, flickor födda 2010-2011

Piruett

Gloriahallen, måndag 18.30-20.00, fr.o.m. 15.8
Tränare:  Alexandra Sandström
Nivå: Hobby, flickor 2008-2009

Jättekast

Gloriahallen, torsdag 19.15-20.45, fr.o.m. 18.8
Tränare:  Cecilia Andler
Nivå: Hobby, flickor 2002-2006

Hobbytävling Gul

Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2012-2014
Tränare: Noora Paajanen
Träningstider

Tisdagar 17.50-20.00 i Urheahallen
Torsdagar 16.00-18.15 i Gloriahallen
+ möjlighet till tredje veckoträning på söndagar 18.00-20.00 i Sportkvarnen
Höstterminen för Hobbytävling Gul inleds från och med 8.8

Hobbytävling Blå

Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2011-2013
Tränare: Nicole Karlberg
Träningstider:
Måndagar 15.45-18.00 i Gloriahallen
Torsdagar 15.45-17.45 i Gloriahallen
+ möjlighet till tredje veckoträning på söndagar 18.00-20.00 i Sportkvarnen
Höstterminen för Hobbytävling Blå inleds från och med 8.8

Hobbytävling Röd

Nivå: Hobbytävlingsgrupp för flickor födda 2004-2010
Tränare: Sofia Hanttu & Linnéa Kalk
Träningstider:
Måndagar 18.00-20.30 i Gloriahallen
Onsdagar 17.00-19.30 i Tölö Sporthall
+ möjlighet till tredje veckoträning på söndagar 18.00-20.00 i Sportkvarnen
Höstterminen för Hobbytävling Röd inleds från och med 8.8

Tävling Brons

Nivå: Tävling, flickor födda 2014-2016 (Stara)
Tränare: Dora Sarpaneva-Andler, Cecilia Andler & Mirjam Wadenström
Träningstider:
Måndagar 15.00-17.00 i Tölö Sporthall
Onsdagar 14.45-16.30 i Gloriahallen
Söndagar 17.30-19.30 i Gloriahallen
Höstterminen inleds från och med 3.8

Tävling Silver

Nivå: Tävling, flickor födda 2011-2013 (klass B)
Tränare: Luna Bremer & Sofia Hanttu
Träningstider:
Måndagar 15.15-17.45 i Gloriahallen
Tisdagar 17-19.30 i Urheahallen
Torsdagar 16.15-18.45 i Gloriahallen
Höstterminen inleds från och med 1.8

Tävling Guld

Nivå: Tävling, flickor födda 2011-2013 (klass C-D)
Tränare: Liv Telivuo
Träningstider:
Måndagar 17.00-20.00 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17.00-20.00 i Urheahallen
Torsdagar 17.00-20.00 i Gloriahallen
Lördagar 9.00-12.00 i Gloriahallen
Höstterminen  inleds från och med 1.8

Tävling Smaragd

Nivå: Tävling, flickor 2006-2010 (klass D-F)
Tränare: Luna Bremer, Erica Petrell, Liv Telivuo (+ Dora Sarpaneva-Andler från december 2022)
Träningstider:
Måndagar 17.30-20.30 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17.00-20.30 i Urheahallen
Lördagar 11.30-14.30 i Gloriahallen
Höstterminen inleds från och med 1.8

Tävling Diamant

Nivå: Tävling klass F-G, (flickor 2007-2011)
Tränare: Cecilia Andler & Liv Telivuo
Träningstider:
Måndagar 17.00-20.15 i Tölö Sporthall
Tisdagar 17-20.30 i Urheahallen
Onsdagar 17.00-20.00 i Tölö Sporthall
Torsdagar 16.00-19.00 i Gloriahallen
Lördagar 11.30-14.30 i Gloriahallen
Höstterminen inleds från och med 2.8




Kontaktinfo

Verksamhetsledare Micaela Holmberg
Administration/Gloriahallen/seniorer/juniorer
kansliet@hgk.fi / 050 362 4163

Chefstränare Cecilia Andler
Juniorernas verksamhet
juniorer@hgk.fi / 050 502 6412

Kontaktuppgifter

Helsingfors Gymnastikklubb r.f.

Lilla Robertsgatan 12-14 B
00120 Helsingfors, Finland

 

Kontakta Oss